Utcai futás

Julien Wanders 59:13-ra javította a félmaratoni futás Európa-csúcsát Ras Al Khaimah-ban

Julien Wanders (SUI) a ma reggeli Ras Al Khaimah-i Félmaratonon megjavította Mo Farah 2015-ben a Lisszabon Félmaratonon beállított Európa-csúcsát (59:32).

A svájci futó a versenyen a negyedik helyen végzett Stephen Kiprop (KEN, 58:42), Abadi Hadis (ETH, 58:44) és Fikadu Haftu (ETH, 59:08) mögött. „Kicsit sajnálom, hogy negyedik lettem és éppen lemaradtam a dobogóról, de ettől függetlenül  nagyon boldog vagyok!” – mondta a versenyt követően.

Nem véletlenül mondják a RAK Félmaratonról, hogy a világ leggyorsabb versenye, idén 11-en értek célba 1 órán belül, ezzel megelőzve a 2018-as őszi valenciai félmaratont, ahol 10-en kerültek a bűvös 60 perc alá. A 11. helyen célba érkező török Kaan Kigen Ozbilen 59:48-cal új török nemzeti csúcsot futott.

Az élmezőny a 10 és 15 km közötti 5 km-t különösen erősre futotta, 15 km-nál már csak karnyújtásnyira volt Wanderstől Farah csúcsának részideje. 20 km-hez 56:03-mal érkezett, ekkor már 24 másodperc előnye volt, innen könnyedén behozta a 22 éves svájci futó, 19 másodpercet megtartva a korábban megszerzett előnyéből.

Wanders 5 km-es részidői:
5km 14:13
10km 28:11 (13:58)
15km 41:56 (13:46)
20km 56:03 (14:08)

12 hónapon belül ez volt Wanders 4. Európa-csúcsa. A sorozat tavaly februárban kezdődött a Barcelona Félmaratonon, ahol 60:09-cel U23-as csúcsot futott, majd folytatta két 10 km-es rekorddal, először 27:32 Durbanban, majd 27:25 Houillesben.

Wanders azt nyilatkozta a rajt előtt, hogy jobb formában van mint Houillesben, ez meg is látszott a futásán, hiszen az 5 és 15 km között 10 km-es etapot 27:44-re hozta.

„Csodálatos érzés, nagyon boldog vagyok, nem is tudok mást mondani, talán annyit, hogy folytatása következik!” – írta Wanders az Instagram oldalán.

A női verseny is izgalmasan zajlott, egy háromfős etióp különítmény maradt együtt 15 km után végig, a cél előtt egy óriási hajrával döntötték el a dobogós helyezések sorsát, 1 másodpercen belül értek célba mindhárman. A győztes Senbere Teferi 1 másodperccel megjavította az etióp félmaratoni csúcsot, ami mostantól 65:45, a második helyezett Netsanet Gudeta azonos idővel érkezett, a harmadik Zeineba Yimer állította be a régi csúcsot közvetlenül mögöttük. A legjobb nem afrikai futó a 10. helyen célba érő finn Anne-Mari Hyrylainen 1:13:40 alatt teljesítette a távot.