Utcai futás

Női félmaratoni világcsúcs Ras Al Khaimah-ban

A Ras Al Khaimah félmaraton a kezdetek óta a leggyorsabb futók találkahelye, több világcsúcs is született már itt. Rögtön az első rendezés alkalmával, 2007-ben Samuel Wanjiru a fériaknál, 2011-ben Mary Keitany, 2017-ben pedig Peres Jepchirchir a nők mezőnyében futott itt világcsúcsot korábban. A rendezők nem garasoskodnak a rajtpénzekkel, minden év februárjában a leggyorsabb futókat hívják meg a csúcsjavításhoz ideális pályára, született már itt számtalan nemzeti rekord, Julien Wanders pedig Európa csúcsot is futott itt.

A 2020-as pénteki verseny a hölgyekről szólt. Az etióp Ababel Yeshaneh 20 másodpercet javítva a korábbi világrekordon 1:04:31-es idővel ért célba, a dicsőség mellett több mint 100.000 dollárt is bezsebelve. A második helyen a maratoni világcsúcstartó Brigid Kosgei ért célba, ideje 1:04:49, még ez is két másodperccel jobb a korábbi rekordnál.

Az első 5 km-es részidő 15:07 volt, 10 km-hez 30:18-cal értek, ezt a tempót már csak a későbbi 1. és 2. helyezett tudta tartani. Ez a részidő 17 másodperccel volt gyorsabb Yeshanen 10.000 méteres egyéni csúcsánál. 45:39-cel még együtt érkeztek 15 kilométerhez, de nem sokkal később Kosgei leszakadt. Az etióp hiába lassult tovább a következő 5 kilométeren (15:07-15:11-15:23-15:30 voltak az 5 km-es részidők), a futás eleje annyira gyors volt, hogy még így maradt 20 másodperc előny a végére.

A férfiak vesenyét is világcscús tempóban vezette fel az iramfutó, de senki nem követte. Még 10 km-nél is egy viszonylag nagyobb csoport volt elöl, innen Munyao tudott meglépni, 15 km-nél 5 másodperc előnye volt, de Kandie utolérte, majd majd egy rövid együtt futás után le is hagyta.
A férfiak közül 6-an értek célba 60 percen belül, ez a világon szinte bárhol nagyszerű eredmény lenne, de nem itt. Tavaly ugyanitt 11-en törték át az 1 órás álomhatárt.