HOKA Clifton 10 – kiemelkedően átlagos
Az első pár óta nem volt olyan időszak az elmúlt 12 évben, hogy ne lett volna legalább 1 HOKA a cipőspolcomon. Mafate Speed, Challenger ATR, Speedgoat, Bondi, Clifton, Skyflow. Sokáig – a hosszú egyenletes futások időszakában – a Bondi volt a favorit, de amikor visszatértek a változatosabb edzések, a sokoldalú Clifton került előtérbe.
A Clifton 9 annyira bevált, hogy nem is volt kérdés, hogy a 10-es szériát is kipróbálom. A sok apró változás mellett két nagyobb újdonság került a Clifton 10-be, lássuk mik ezek, és mit nyújt ez a cipő a futóknak.
Hoka Clifton 10 Megjelenés
A HOKA sosem a formabontó színvilágáról volt híres. Ezt a hagyományt megtartották a mostani modellnél is. Több színkombináció is elérhető a cipőből, az azonban mindegyikben közös, hogy legfeljebb 3 színt, és azok halvány árnyalatait használják: egyik a talp, másik a HOKA felirat, a harmadik pedig a felsőrész. A „legvadabb” változat a hazai üzletekben is kapható fehér-narancssárga párosítás. Mondjuk ez tényleg elég menő, de aki minden körülmények között fut, válasszon inkább egy sötétebb színösszeállítást 😊Ami első pillantásra feltűnik a cipővel kapcsolatban, az a magassága. Itt nem kis különbség van, hiszen a Clifton 9-hez képest jelentősen magasabb lett nem csak a talp, de a drop is. A női változat 29/24 mm-e 38/30-ra, a férfi 32/27 mm-e 42/34-re változott. A drop 5 mm-ről 8-ra nőtt, ez egy jelentős változás, amiről a későbbiekben még szót ejtek.
A Clifton 10 minden egyéb külső vonásában belesimul a megszokott HOKA vonalba, egyszerű, letisztult, funkcionális, nem a külcsínnel akarja felhívni magára a figyelmet.


HOKA Clifton 10 felsőrész
A felsőrész egy dupla szövésű, de jól szellőző jacquard anyag, ami a nagyobb igénybevételnek kitett helyeken vastagabb, máshol vékonyabb. A korábbinál kicsit merevebb, ezáltal jobban fogja lábfej elülső részét.
A felsőrész teljesen új kaptafát kapott. Érezhetően keskenyebb a lábfej hátsó és középső felénél, meglepő módon az orr rész viszont szélesebb lett. Ez elsőre kissé fura volt, kellett néhány futás, amíg megszoktam, hogy jobban mozognak a lábujjaim a cipőben a megszokottnál. Az alsó fűzőlyukak szorosabbra húzásával ez a nagyobb szélesség könnyen eltüntethető.
Jó hír a szélesebb lábfejű futóknak, hogy a cipő kapható széles (wide) változatban is.
A felsőrész futás közben nagyon jól illeszkedik a lábfejre. Az oldalsó és a sarokgallér párnázása nagyon puha, kényelmes és magas, a sarok alsó része pedig stabilan tart.
A Clifton 10 nyelve nem kimondottan vastag, de azokon a helyeken, ahol a fűző szorítása elleni védelemre van szükség, megfelelően párnázott. Az előző változatban használt egyoldalas oldalsó nyelvrögzítés ebből a szériából eltűnt, de egyáltalán nem zavaró, futás közben egyáltalán nem mozdult el a cipő nyelve.
A fűző a már megszokott széles, lapos, rugalmas változat, ami könnyen és stabilan befűzhető, megköthető.


HOKA Clifton 10 középtalp
A középtalp fő összetevője a már ismert CMEVA hab, ami egyrészt puha és nagyon jól csillapít, másrészt a dinamikusabb futásoknál egész reszponzív, jó dinamikát ad az ellépésekhez. Az igazán dinamikus Skyflow megjelenésével a Clifton kicsit közelebb került a Bondi puhaságához, párnázottságához, de azért még mindig egy olyan cipő maradt, ami kiszolgálhatja a hosszú lassú, a regeneráló és a dinamikus futásokat is.
Korábban már említettem, hogy a vastagabb talpnak köszönhetően jóval magasabb lett a cipő. És itt jön a legnagyobb változás a Clifton 10-ben: a drop 5 mm-ről 8-ra emelkedett. Első felpróbáláskor egyértelműen érezhető volt az alacsonyabb drophoz szokott lábaimnak a különbség, viszont meglepő módon futás közben egyáltalán nem volt érezhető.
Azért lépte meg ezt a nagy váltást a HOKA, mert a sarokban levő hab a nagyobb igénybevétel miatt (különösen a sarokra érkező futóknál) gyorsabban tömörödik, mint a láb elülső részénél. Ezért egy 3 mm-es emeléssel, és puhább habbal az érzés ugyanaz, mint a korábbi 5 mm-es dropnál, azzal a különbséggel, hogy így sokkal tovább érezhető a HOKA-ra jellemző csillapítás.
Ennél a középtalpnál is alkalmazták az Active Foot Frame technológiát, ami azt jelenti, hogy a középtalp habja felhajlik a felsőrészre, mintegy bölcsőben tartva a lábfejet, ami így beleül a talpba. A stabilitás szempontjából ez az egyik kedvenc elemem, ettől nagyon stabilnak érzem a cipőt, még nagy sebességű kanyarodásoknál sem csúszik meg a lábfejem, nem érzem azt, hogy lefordulok a 40 mm magas talpról.
A talp a szokásos Meta Rocker geometriával rendelkezik. Ez magyarul annyit jelent, hogy a középtalp elöl hajlított, így megkönnyíti és nagyon simává, lendületessé teszi a talajfogás utáni átgördülést.
HOKA Clifton 10 külsőtalp
A külsőtalp esetében az a jó hír, hogy nincs hír 😊. A talp mintázata nagyon hasonlít a 9-eshez. A súly könnyítése érdekében nem érintkezik teljes felületén a talajjal, több helyen kikönnyített. A kopóréteg egy tartós Durabrasion gumi, apró mintázatokkal, ami segíti a tapadást nedves körülmények között is.
Az első 150 kilométer meg sem látszik a talpon, egyelőre úgy tűnik, hogy tartós lesz, de ez majd a későbbiekben fog csak kiderülni.


Tapasztalatok
Több, mint 150 kilométert tettem már a cipőbe, próbáltam aszfalton, rekortánon, könnyű terepen, szárazon, esőben, melegben, hidegben egyaránt.
Régi hokásként ismerem annyira a cipőket és a lábamat, hogy már első alkalommal is bátran felveszem hosszabb távra vagy akár feladatos edzésre is a cipőket. A Clifton 10-zel sem volt ez másként, azonnal bedobtam a mélyvízbe, és nem okozott csalódást.
Egy ideje átszoktam a nagyon párnázott, nagyon kényelmes Bondikról a dinamikusabb Hokákra, már a Clifton 9 is ilyen volt, de a nagy kedvencem a Skyflow lett. A Clifton 10 nagyon emlékeztet a Skyflowra. A lassú, regeneráló futásokon érezni benne a szokásos HOKA párnázottságot, de a feladatos edzések dinamikus futásainál is megállja a helyét. A CMEVA hab nagyon szépen megtartja és átadja ellépésnél az energiát, a Meta Rocker talp megkönnyíti az átgördülést. A felsőrész stabilan fogja a lábat, nekem kimondottan tetszik, hogy kicsit szűkebb a felsőrész. Számomra az egyetlen kis negatívum a szélesebb szabású orr rész, de ezt is megszoktam és megfelelő bekötéssel ellensúlyoztam. Lehet, hogy amikor először fogok 50 kilométer felett futni a cipőben, áldani fogom ezt a tulajdonságát 😊.
A 8mm-re emelt drop nagyon minimálisan érezhető csak az 5 mm-hez szokott lábaimnak. A hosszú futásokon kicsit korábban kezdek sarokra érkezni, de éppen az ilyen becsapódások csillapítására került az a +3 mm hab a sarkam alá.
Összességében teljesen elégedett vagyok a cipővel, remélem hosszú kilométereken leszünk még társak.
Kinek ajánlom?
A HOKA Clifton 10 egy mindennapi edzőcipő, tökéletes a kilométergyűjtéshez. Hosszú, lassú és regeneráló futásokra éppúgy alkalmas, mint a dinamikus, gyors, feladatos edzésekhez. Az igazán gyors futóknak, pályán résztávozásra nem ajánlanám.
Aki nem szeretne több cipőt tartani a különféle edzésekhez, annak tökéletes választás lehet egy ilyen univerzális daily trainer.
A vásárolható wide változat miatt a széles lábfejűeknek is ideális lehet, a magas és puha, de stabil középtalp pedig megfelelővé teszi a nagyobb testsúlyú futók számára is.
A tesztcipőt köszönöm a Spuri Futóboltnak.
Tamás Krisztián Tapír