Koroknai MátéHírcsokor Pályaatlétika

Koroknai Máté visszatért

Legutóbb 2018. augusztus 7-én versenyzett, a berlini Európa-bajnokságon, amikor 49.77-et futott az elődöntőben – ami egyébként hatalmas, több mint fél másodperces egyéni csúcs volt. Azt követően viszont ki kellett hagynia a teljes tavalyi szezont, és a 2020-asat is csak most tudta elkezdeni, tehát három hét híján két év telt el a pályafutásából versenymentesen – írja az atletika.hu.

Koroknai Máté visszatért. Ez most már tény.

És nagy öröm, mert a magyar atlétika egyik nagy reménységéről beszélünk, akinek ráadásul jól is sikerült a hosszú kihagyás utáni első futás: megnyerte klubja, a DSC-SI meghívásos versenyét bátyja, az ugyancsak bőven 50 másodpercen belül tudó Koroknai Tibor előtt. Az idők így elsőre tán nem is lényegesek – bár Mátétól az 50.95 szerintünk kifejezetten biztató –, sokkal fontosabb, hogy problémamentesen tudta le a távot, sőt másnap sem fájt semmije. Az Achillese sem, amivel oly sokat bajlódott. Arra a kérdésre, hogy hogy esett neki ez a 400 gát, így válaszolt: “A versenyzés nagyon jól, a futás nem annyira, mert kaptunk egy körszembeszelet.”

Na igen, a viadal során megrendezett sprintszámok szélmérési adatai például így alakultak időrendi sorrendben: +1.3, –0.6, +0.4, –2.3, +0.6, +0.4… Ez nyilván másoknak sem tett jót, Kozák Luca például 100 gáton az előfutamban erős ellenszélben futott 13.38-at, majd a döntőben enyhe hátszélben 13.30-at – és előtte még gátak nélkül is lefutotta a 100 métert, 11.80-as idei legjobb magyar eredménnyel. Emeljünk ki még két szép egyéni csúcsot: előbb a békéscsabai Nadj Levente futott egy 22 másodpercen belüli 200-at (21.98), majd a viadal egyetlen ügyességi versenyszámában Hodossy-Takács Sámuel remekelt magasugrásban (2.16) úgy, hogy 1.90-ről indult, nyolc magasságot pipált ki, és ezek közül az utolsó kettő már rekordjavítás volt.

Aki viszont nem csak egyéni rekordot döntött, hanem országosat is, az Tóth Anna, a Miskolci Sportiskola 16 éves tehetsége: a 100 méteres gátfutásban 13.91 másodperc alatt ért célba szabályos (+0.4) széllel és felnőtt (84 cm) gátmagassággal. Ezzel Rostás Mónika 13.98-as több mint 39 (!) esztendős U18-as nemzeti rekordját adta át a múltnak.

Ennek a csütörtöknek ő szállította az egyetlen nemzeti rekordját, a debrecenivel párhuzamosan zajló veszprémi versenyen ugyanis most nem született ilyen. No nem sok hiányzott hozzá, a legnagyobb csúcsgyártó, a szintén 16 éves Varga Gréta például 9:23.18 perc alatt futotta le a 3000 métert, és 9:23.0 az ifjúsági korosztály legjobb magyar ideje ebben a versenyszámban… A 800 méteren továbbra is európai toplistavezető Vindics Balázs 1:46.39-cel alig maradt el két héttel ezelőtt futott 1:46.18-as legjobbjától – elképesztő formában van, elkélne neki a segítség. Most maga a szám honi csúcstartója, Kazi Tamás vezette fel az első körét, ha a második 400-on lett volna valaki, aki megszorítja, vagy akár csak “elviszi” 600-ig, talán már 1:45-tel kezdődne az UTE középtávfutójának legjobbja, de a most elért idejével is vezetné földrészünk idei toplistáját. Palkovits István pedig olyan produkciót vezetett elő élete első 3000 méteres akadályfutásán, amire csak csettinteni lehet: 8:41.52-es idővel mutatkozott be ebben a versenyszámban, a táv nagyobbik részében egyedül futva.

Ahhoz képest, hogy tavaly a kilencperces határt sem sikerült áttörnie ebben a műfajban itthon senkinek…

Szóval ez egy remek eredmény, egy újabb, egy sokadik, amely Veszprémben született az egyéni csúcsok versenysorozatán, amelyen tényleg csak úgy záporoztak a nevek mellett a PB-k. És amelynek a mostani, a harmadik volt az utolsó állomása – vagyis íme egy újabb sorozat a délalföldi dobó versenysorozat után, amely a koronavírus-járvány fenyegetése mellett is végig tudott menni idén nyáron Magyarországon, ráadásul sikeresen –, ezért arra kértük Tóthné Stupián Anikót, az SVSE edzőjét, a versenyek fő szervezőjét, hogy értékelje a látottakat: “Utólag is beigazolódott, hogy jó ötlet volt a versenysorozat. Nem számoltam meg, hogy a közel nyolcszáz induló hány egyéni csúcsot ért el, de megkockáztatom, hogy legalább hatvan-hetven százalékos az arány. A távfutó számokban született talán a legtöbb egyéni csúcs, ami külön öröm számomra, hisz tanítványaim is ott versenyeztek. A versenyeken jó hangulat volt, amerre csak néztem, jókedvű edzőket és versenyzőket láttam. Látszott, hogy mindenki örül a lehetőségnek és az eredményeknek.”

És közben hét közben érkeztek hírek külföldről is, méghozzá jó hírek: szerdán Nguyen Anasztázia 6.49 méterrel (+0.6) második lett egy finnországi versenyen távolugrásban, csütörtökön pedig Szilágyi Réka nyert Szlovéniában gerelyhajításban. Az ő eredménye kereken 61 méter lett, amely pályafutása második legjobbja, a második mögötte pedig Kövér Fanni lett 52.50-nel. A női kalapácsvetésnek is volt két magyar indulója Ljubljanában: Gyurátz Réka második lett 67.39-cel, Németh Zsanett negyedik 59.61-gyel.

Fotó: atletika.hu