Andrea Marcato 3100 mérföldUltrafutás

Olasz ultrafutó nyerte a világ leghosszabb versenyét

A Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile Race a leghosszabb éves rendszerességgel megrendezett futóverseny. A táv 3100 mérföld, azaz 4989,7 km.
Ezen a távon 1997 óta rendezi a Sri Chinmoy Marathon Team minden nyáron június vége és augusztus eleje között. A helyszín állandó, New York Queens városrészében egy 883 méteres körpálya. Egész pontosan egy téglalap alakú pálya, 4 derékszögű kanyarral egy iskola és egy park körül.
A résztvevőknek – évente 10-15 meghívott vehet részt – 52 napjuk van teljesíteni a távot. Futni reggel hat és éjfél között lehet, a maradék hat órára lezárják a pályát, ekkor a közeli iskolában pihennek a résztvevők.
Összesen 118 maratont kell teljesíteniük, napi átlagban 96 km-t.

Aki célba ér, általában egy rövid pihenő után tovább fut, hogy teljesítse az 5.000 km-t, nem minden nap lehet egy futónak 5.000 km-es részideje.

A verseny történetének volt már magyar résztvevője is, Sipos István 1998-ban 46 nap 17:02:06-tal nyerte a versenyt. A jelenlegi pályacsúcstartó a férfiak között a finn Ashprihanal Aalto (40 nap 9:06:21, 2015), a nők között a szlovák Kaneenika Janakova (48 nap 14:24:10, 2017).

9 pár cipő, napi 10.000 kalória

A 2020-as év ezt az eseményt is rendhagyó megoldásokra késztette. New Yorkban nem lehetett megtartani a versenyt, de a szervezők találtak egy megfelelő helyszínt Salzburgban.
A Salzach partján a Glanspitz parkban kijelölt pálya 1,1 km hosszú. A verseny szeptember 13-tól november 3-ig tart. A résztvevők számát is csökkentették, mindössze 5 futó állhatott rajthoz: Andrea Marcato (38 éves, ITA), Nirbhasa Magee (40, IRL), Ananda-Lahari Zuscin (45, SVK), Ushika Muckenhumer (53, AUT), Milan Javornicky (46, CZE).

Az idei győztes Andrea Marcato már egy hete, október 26-án délután 6 óra körül célba ért. Az ideje 43 nap 12:25:01. Hajráznia nem nagyon kellett, 600 km előnye volt a második helyezett előtt. Az olasz ultrafutó először teljesítette ezt a távot, minden idők leggyorsabb debütánsa lett, de az örökranglistán is ez a 6. legjobb idő.

Marcato a 49. ember, aki célba ért 3100 mérföldön. 9 pár cipőt használt el a futás során, a fájdalmak enyhítése érdekében minden nap 5 percig jégben hűtötte a lábait. Vegetáriánusként az igénybevételhez szükséges napi 10.000 kalóriát nagyrészt teljes kiőrlésű kenyérből, avokádóból és sajtból pótolta. Még így is közel 10 kilót fogyott a másfél hónap alatt.

Fotó: 3100.srichinmoyraces.org