Ultrafutás

Zach Bitter megdöntötte Csécsei Zoltán 2 futópados világcsúcsát

Zach Bitter, a többszörös amerikai bajnok és válogatott ultrafutó május 16-án sikerrel próbálkozott 100 mérföldes futópados futás világcsúcsával. Néhány perccel az új csúcs beállítása előtt sikerült a 12 órás futópados világcsúcsot is megdöntenie. Mindkét korábbi rekordot Csécsei Zoltán tartotta, ő idén január 20-án a 24 órás futópados csúcskísérlet közben érte el ezeket.

Az új világcsúcsok:
12 óra – 158,75 km – 98,64 mérföld (korábbi 155,32 km)
100 mérföld – 12:09:15 (korábbi 12:27 perc)

Bitter ezzel egy éven belül már másodszor javította meg mindkét világrekordot. 2019. augusztus 19-én egy pályaversenyen 11:19:13 alatt teljesítette a 100 mérföldes távot, ezzel az orosz Oleg Kharitanov 2002-es 11:28:03-as idejét múlta felül. Ezután tovább futva 168,79-ig jutott 12 óra alatt, saját 2013-as teljesítményét (163,785 km) megelőzve.

Az eredeti terve erre a tavaszra az Ultra London lett volna, ez egy 100 mérföldes verseny 400 méteres pályán. A koronavírus járvány miatt ez a verseny elmaradt, így új kihívást kellett keresnie.
“Gondolkoztam, hogy mi lenne legközelebb egy 100 mérföldeshez, amit otthon is megcsinálhatok. Így jött a futópados futás gondolata, ez valami másnak tűnt, úgy gondoltam mókás lenne kipróbálni valami olyat, ami teljesen új nekem.”
Már eleve jó formában volt, amikor elkezdett futópadon is készülni, de itt nem futott igazán hosszúakat, 30 mérföld volt a csúcskísérlet előtti leghosszabb távja a padon.

A tegnapi futás alatt sem a tempó nem volt egyenletes, sem a futópad dőlésszöge nem ugyanarra a szögre volt végig beállítva. Az előbbit azért változtatta többször, hogy kizökkentse magát a monotonitásból, a másodikon azért változtatott néha, hogy ezzel is kicsit más terhelést adjon a csípőjének és a combhajlító izmoknak.

A rekordok azért vannak, hogy megdöntsék őket, így Csécsei Zoltán csúcsaiért nem kell szomorkodnunk. Azért viszont igen, hogy a januári teljesítmény híre nem jutott el a tengerentúlra. Ott a sajtóban korábbi csúcsként mindenhol a kanadai Dave Proctor 2019-es eredményére hivatkoztak referenciaidőként.