Comrades Marathon 2019 – 6 órán belüli női pályacsúcs

Június 9-én rendezték a világ legrégebbi és egyben legnépszerűbb ultrafutóversenyét, a Comrades Marathont, ahol emelkedős évben a verseny történetében először sikerült a női győztesnek 6 órán belül teljesítenie a 87 km-es távot.

Az ultrafutás klasszikusát 1921-ben futották először, azóta csak 1941-45 között, a második világháború miatt maradt ki néhány év, az idei volt a 94. rendezés. Első alkalommal mindössze 34 futó állt a rajtnál, 2019-ben 21.625-en neveztek. A verseny a Dél-Afrikai Köztársaságban, Durban és Pietermaritzburg között zajlik. Durban a tengerparton fekszik, Pietermaritzburg 676 méteres tengerszint feletti magasságban, a két város közötti útvonal legmagasabb pontja 870 méteren van. A pálya adottságai miatt a verseny útvonalát évente megfordítják, egyik évben lejtős, a másikban emelkedős verseny zajlik. A lejtős év távja 90 km, a szintemelkedés 1050 méter, az emelkedős évben 87 km és 1700 m szint vár a futókra.
Mindkét pályán tartanak nyilván pályacsúcsot, ez dőlt meg idén a női versenyben. A lejtős rekordok (5:18:19 – férfi, 5:54:43 – női), az emelkedős csúcsok (5:24:39 – férfi, 5:58:53 – női).
A szintidő 12 óra, a futók reggel 5:30-kor indulnak, délután fél hatig kell teljesíteni a távot.

A különböző teljesítési idővel célba érő futókat eltérő befutóérmek várják a Comrades Marathon céljában:
11:00 – 12:00 óráig – Vic Clapham érem

Az idei Comrades Marathon abszolút győztese a dél-afrikai Edward Mothibi lett 5:31:33-as idővel, ezzel éppen lecsúszva az örökranglista 10. helyéről. Mögötte alig 25 másodperccel érkezett honfitársa, a 2016-os és ’18-as győztes Bongmusa Mthembu, harmadik helyen a tavaly 100 km-es világcsúcsot futó japán Nao Kazami végzett.
A női versenyben a szintén hazai futó, Gerda Steyn több mint 10 percet javítva a korábbi emelkedős pályacsúcson 5:58:53-mal első nőként ért célba 6 órán belül, ezzel az abszolút verseny 17. helyét szerezve meg. Őt követte közel 20 perccel később az orosz Alexandra Morozova (6:17:40), harmadik helyen az ír Caitriona Jennings végzett 6:24:12-vel.