Utcai futás

Új félmaratoni világcsúcs született ma Valenciában!

Félmaratoni távon úgy látszik Valencia az a pálya, ami a maratonoknál Berlin. 1 évvel a női világcsúcs után a mai eseményen a férfiaknál is új rekord született. A kenyai Abraham Kiptum 5 másodpercet javított az eritreai Zersenay Tadese 2010-es 58:23-as idején. A 21.1 km-es táv legjobb ideje mostantól 58:18, amihez természetesen még meg kell várni a hitelesítési procedúra végét az új félmaraton világcsúcshoz.

A tegnapi technikai értekezleten még azt mondták a szervezők, hogy az iramfutók 27:50-es 10 km-rel fognak kezdeni, ami egy éppen 59 percen belüli időt vetített előre, ekkor még szó sem volt világcsúcsról.
A verseny tökéletes időjárási körülmények között zajlott (könnyű szél, 11 Celsius fok). A mezőny a tervek szerint indult, az első 5 km-t 13:56 alat teljesítették a leggyorsabbak. 10 km-re kicsit lassult a tempó, a 15 fős élboly 28:02-vel haladt át a mérőponton.
Nem sokkal ezután Kiptum meglepően könnyedén szakadt el a csoporttól és hihetetlen tempóban, 2:44-es kilométerekkel kezdte darálni a hátralevő távolságot. 15 km-hez 41:40-nel érkezett, ez az idő már csak 7 másodperccel maradt el Tadese hasonló részidejétől. Ez azért már sejttette, hogy Kiptum megjavítja a hat hete Koppenhágában futott 59:09-es egyéni csúcsát. Ekkor még voltak üldözői, az etióp Jemal Yimer mindössze 2 másodpreccel volt mögötte, őt a szintén etióp Abadi Hadi, a mezei futó világbajnoki bronzérmes követte mindössze 1 másodperccel.

A szurkolóktól hajtva Kiptum tisztában volt a világcsúcs lehetőségével, így próbált egy komolyabb előnyt kiépíteni az etióp párossal szemben. A 20 kilométeres mérőpontot 55:18-nál érte el, itt már 3 másodperccel belül volt Tadese 2010-es világcsúcs részidejénél. Ezzel a második 10 kilométert lényegesen gyorsabban, 27:16-os idővel teljesítette. Innen tartva a korábbi tempót, még két másodpercet hozott az eritreai korábbi idején, 58:18-cal visszaszerzve a világcsúcsot Kenyának (Tadese előtt Samuel Wanjiru volt a leggyorsabb ezen a távon, 2007-ben futott 58:35-öt.

El sem hiszem, hihetetlenül boldog vagyok – nyilatkozta a 29 éves Kiptum. “Természetesen tudtam, hogy jó formában vagyok, hiszen nemrég Koppenhágában egyéni csúcsot futottam, de ezután mindenképpen szerettem volna még Valenciában is futni, mert ez az egyik legsíkabb pálya, amin valaha versenyeztem.”

Kiptum, aki ideje nagy részét szülőhazájában, Kenyában tölti, tervez még egy versenyt erre az évre, december 7-én az Abu Dhabi maratonon áll rajthoz. “A féltávot 1:02:30 alatt szeretném teljesíteni és 2:05-ön belül célba érni” – mondja a terveiről.

A valenciai versenyen a második helyezett Yimer is megjavítota egyéni csúcsát, 59:00-ról 58:33-ra, ezzel a félmaratoni örökranglista 3. helyére ugorva. A harmadik helyezett Hadi több mint 2 percet javítva a legjobbján 58:44-gyel végzett a harmadik helyen.

A nők versenyében nem született ilyen szenzációs idő. Az utolsó kilométerre egy három fős boly érkezett, itt Gelete Burka (ETH) korábbi pályaatlétikai múltjából merítve 800 méteres hajrába kezdett és 2 illetve 7 másodperccel a második Alia Mohammed Saeed (UAE) és a harmadik Edith Chelimo (ETH) előtt ért célba.