Jacob Kiplimo Gdansk 2020Utcai futás

A 19 éves győztes szerezte Uganda első érmét a félmaratoni világbajnokságok történetében

A szombat délelőtti női futammal ellentétben a férfiak nem kezdtek gyorsan Gdanskban a félmaratoni világbajnokság 12:30-kor elrajtolt futamában. 5 km-hez Julien Wanders, az Európa-csúcstartó vezetésével 14:19-cel ért a nagy létszámú élboly. Ekkor még minden esélyes ebben a csoportban volt.

Gyorsuló tempó, negatív split

A második 5 km már gyorsabb volt, 14:04-et futva 28:23-nál hagyták el ezt a pontot. Ekkor már az a Joshua Cheptegei vezette a mezőnyt, aki idén megjvaította az 5000 m és 10000 m-es világcsúcsot is, az utóbbit mindössze 10 napja Valenciában.

Innen tovább gyorsulva, 13:54-es 5 km-rel 42:17-tel értek 15 km-hez, a kenyai Kibiwott Kandie húzta ekkor a 11 főssé olvadó élbolyt. Cheptegei, aki most debütált a 21 km-es távon, innen kezdett lassan leszakadni, és ekkor kezdődött a változatos csata Kandie és a szintén első félmaratonját futó ugandai Jacob Kiplimo között. Felváltva vezettek, de 6-8 méternél nagyobb előnyre egyikük sem tudott szert tenni, miközben mögöttük teljesen szétszakadt a mezőny, mindenki saját tempóban, egyedül futott.

Tinédzser győztes

Kiplimo utolsó iramváltására Kandie már nem tudott válaszolni, így a 19 éves ugandai magabiztosan, 5 másodperces előnnyel, 58:49-es világbajnoki csúccsal nyerte a világbajnoki címet és első félmaratonját. Ezzel megszerezte Uganda első egyéni érmét a félmaratoni világbajnokságok történetében. Kandie mögött harmadik helyen az etióp Amedework Walelegn futott be 59:08-as egyéni csúccsal.

“Nehéz bármit is mondani, még kavarognak bennem az érzések – mondta Kiplimo a célban. “Hihetetlen. A római győzelmem után (Diamond League, 3000m) kezdtem készülni a félmaratonra.”

Az erős mezőny és a gyors pálya a férfiak versenyében is megmutatta magát, a 117 célba érkezőből 55-en futottak egyéni csúcsot, sőt ebből 13-an hazájuk országos rekordját is megjavították. Rajtuk kívül 13 futó volt aki idei legjobb idejét teljesítette.