Spartathlon magyar csapat 2023Ultrafutás

Dupla pályacsúcs és 19 magyar célba érkező a Spartathlonon

Az ide Spartathlon a szokásosnál egy nappal később, szombaton reggel rajtolt el Athénból, a futók célja a 246 kilométerre levő Spártában magasodó Leonidasz király szobra volt.

A görög Fotis Zisimopoulos kétséget sem hagyott a szándékai felől, 4 perc körüli tempóban, 2:54-es maratonnal kezdte a versenyt. A táv, a hegy és az éjszaka kicsit ugyan lelassította, de még így is 4:53-as átlagtempóval, 19:55:09-es idővel ért Spártába. Ez az idő kereken fél órával gyorsabb Yiannis Kouros 39 évet megélt korábbi pályacsúcsánál. Az örökranglista első 8 helyéből héten most ők ketten osztoznak, egyedül a japán Somiya Toru tudott beférni közéjük a tavalyi 21:18:15-ös idejével. Ami ugyan minden idők 5. leggyorsabb futása, de tavaly csak egy ezüstéremre volt elég Zisimopoulos mögött.
Az idei év második helyezettje a norvég Simen Holvik 22:17:23-mal, a bronzérmes az uruguay-i Martínez Román Fernando Andrés 23:32:59-cel. A legjobb magyar férfi eredmény Gáspár Péter 23:41:56-os ideje, ez az abszolút 7. (férfi 5. helyet) jelentette idén.

A sokszoros világbajnok, világcsúcstartó amerikai ultrafutónő, Camille Herron tavaly feladni kényszerült a versenyt, de idén visszatért. Nem is akármilyen teljesítménnyel, több mint két órát (2 óra 13 percet) javított a lengyel Patrycja Bereznowska 2017-es rekordján. Ezzel az idővel az abszolút versenyben a 3. helyre jött be, az örökranglistán is a 13. helyet foglalja el. Mindössze 7 férfi volt képes ennél gyorsabb teljesítményre a Spartathlon története során. Az idei év a nők versenyében is nagyon erős volt, mindhárom dobogós legalább 1 órával a korábbi pályacsúcson belül érkezett célba. Másodikként a finn Noora Honkala finiselt 23:23:03-mal, harmadik a honfitársa, Satu Lipiäinen lett 23:48:34-gyel. Negyedik helyen a magyar Zétényi Szvetlana zárt 27:57:49-cel.

A 24 magyar indulóból 19-en értek célba, mindenkinek gratulálunk az eredményéhez:

Gáspár Péter 23:41
Mihalik Norbert 24:39
Erős Tibor 24:39
Toldi Péter 26:52
Nemes László 27:53
Zétényi Szvetlana 27:57
Vajda Zoltán 28:24
Csingár István 29:55