CJ Albertson 50 km világcsúcs 2022Ultrafutás

CJ Albertson visszavette az 50 km-es futás világcsúcsát

CJ Albertson neve már ismerős lehet azoknak, akik az utóbbi években követték az 50 km-es világcsúcs fejlődését, vagy a látták a 2021-es Boston Marathon közvetítését. Ez utóbbi versenyen ő volt az az amerikai futó, aki a rajt után kilőve öngyilkos tempóban kezdett, több perces előnnyel is vezetett a mezőny előtt, végül 2:11:44-es idővel a – néhány másodperccel az egyéni csúcsától elmaradva – a 10. helyen ért célba.

Amikor ezt a versenyt futotta, már ő tartotta az 50 km világcsúcsát 2:42:30-cal. A táv népszerűségét mutatja azonban a világcsúcs dinamikus fejlődése, hiszen azt azóta kétszer is megjavították. Először az etióp Ketema Bekele Negasa 2021-ben (2:42:07), majd idán márciusban a dél-afrikai Stephen Mokoka (2:40:13) futott gyorsabban nála.

Albertson október 8-án a San Francisco-ban megrendezett Ruth Anderson Memorial Endurance Run-on mintegy 90 másodperccel futott gyorsabban Mokoka még ratifikálásra váró idejénél, 2:38:43-as idővel (3:10 perc/km) ért célba.

A Merced tó körül kijelölt aszfaltos, murvás, kb. 4,5 mérföldes (kb. 7,2 km) körpályán 7 kört kellett teljesíteni. A csúcsformáját a december 4-i Valencia Maratonra kihegyező amerikai futó azért választotta ezt a versenyt, mert ideális körülmények és a világcsúcshoz nélkülözhetetlen hitelesített pálya várta. Sőt, ahogy a szervezők tudomást szereztek a világcsúcskísérletről, a Nemzetközi Ultrafutó Szövetségtől (IAU) bronz minősítést is szereztek a versenynek.

Az Ultra Running Magazine-nak adott interjújában Albertson azt mondta, hogy gyors kezdés volt a terve, hogy egy kis időtartalékot tudjon felépíteni, ami jól jöhet majd a táv második felében. Ennek megfelelően 30 percen belül 10 km után 61 perces 20 km-rel kezdett. A 30 km-t 1:32:20-szal érte el, a 7. kört (42,6 km) 2:15:02-vel kezdte meg, innen tartotta a tempót, így lett 2:38:43 a vége.

“Az 50 km-es táv sosem tűnt szuper hosszúnak vagy sokkal másabbnak, mint egy maraton” – mondta az Ultra Running Magazine-nak. “A rekord most majdnem három perccel gyorsabb, mint amikor legutóbb megkíséreltem.”

Albertson a 2:10:52-es maratoni egyéni csúcsát júniusban minnesotai Duluthban futotta, Valenciában 2:08 körüli egyéni csúcsra készül.

Fotó: runningmagazine.ca