World Record Day Valencia 2020Futólag 

Megvédte a Nike tisztességtelen előnnyel vádolt csodacipőjét az atlétika első embere

Számos rekord született az elmúlt hónapokban közép- és hosszútávfutásban. Mivel a rekorderek szinte kivétel nélkül a Nike új fejlesztésű cipőiben futnak, sokan megkérdőjelezik ezeket az eredményeket és tisztességtelen előnyről beszélnek. Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) elnöke azonban úgy látja minden rendben. Véletlenül sem szeretné elfojtani a folyamatban lévő újításokat, írja a hosszabbitas.hu.

Sebastian Coe visszautasította a Nike új cipőivel kapcsolatos aggodalmakat. Szerinte szó nincs arról, hogy azok tisztességtelen előnyt biztosítanának a viselőiknek a fél év múlva esedékes tokiói olimpián. Az atlétika első embere teljesen nyugodt a forradalmi jelentőségű cipőkkel kapcsolatban, és nem akar a fejlődés útjába állni.

Október elején Valenciában, egy órán belül futott világcsúcsot Joshua Cheptegei férfi 10 ezer méteren és Letesenbet Gidey női 5 ezer méteren. Mindketten a Nike ZoomX Dragonfly elnevezésű cipőjét viselték, melyet a világ leggyorsabb cipőjének tartanak. 

Néhány héttel korábban Mo Farah és Stifan Hassan az egyórás futás világcsúcsát döntötték meg Brüsszelben, szintén ugyanebben a cipőben futva. Már ekkor sokakban felmerült, hogy a márka ahhoz hasonló dominanciára tehet szert, mint amilyennel a maratonfutásban rendelkezett 2016 és 2019 között. A versenytársaknak évekbe telt behozni a lemaradást.

A gyárók motiválják egymást a fejlődésben

Coe azt mondta, nem fél, hogy a történelem ismételni fogja önmagát. Hozzátette, hogy az is jót tesz a sportágnak, hogy a gyártók megpróbálják túlszárnyalni egymást. 

“Emlékszem a 2000-es évek közepére, amikor mindig az Adidas volt a dobogó tetején, főleg hosszútávfutásban” – mondta Coe. “Ez egy körforgás. A gyártók sok pénzt ölnek a fejlesztéseikbe, hogy minél jobb cipőkkel jöjjenek ki, és én ennek örülök.”

A nemzetközi szövetség tavaly hozott néhány új szabályt a cipőkre vonatkozóan, Coe szerint jelenleg is folyamatosan ellenőrzik a cipőket, hogy azok nem rendelkeznek-e esetleg tisztességtelen előnyökkel. A szövetség elnöke azt is hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem érzi úgy, hogy a sok kimagasló eredmény aláásná a sportágat és kisebbítené a korábbi bajnokok jelentőségét.

“Ha visszamegyek az 1930-as évekbe, még mindig csodálattal tekintek Rudolf Harbigra, aki 1:46 környékén futott 800 méteren salakpályán. De Peter Snell 1:45-ön belüli eredményei is lenyűgöznek, melyeket füvön ért el. És ott volt Derek Clayton is, aki olyan cipőben futott maratoni világcsúcsot [2:09:36], amelyikben ma már sétálni se indulnánk el a helyi parkba.”

“Összességében azt mondhatom tehát, hogy nyugodt vagyok. És úgy gondolom, eszünkbe sem kellene, hogy jusson, hogy útját álljuk az újításoknak.”

Fotó: headtopics.com

Tetszik, megosztom:

Hasonló cikkek