Utcai futás

2:01:39 – hihetetlen világcsúccsal nyert Eliud Kipchoge Berlinben

Eliud Kipchoge egy hihetetlen2:01:39-es világcsúccsal koronázta meg a 45. BMW Berlin Marathont. A 33 éves kenyai futó a rajttól végig a saját tempóját futotta. Honfitársa, Dennis Kimetto szintén Berlinben, 4 éve felállított 2:02:57-es világcsúcsát 78 másodperccel javította meg. A férfi világrekord fejlődésének során utoljára 1967-ben sikerült ennél többet faragni az aktuális legjobb időből, akkor Derek Clayton (AUS) Fukuokában két és fél perccel volt gyorsabb az előző csúcsnál. Az idei immár a 11. csúcsjavítás volt a Berlin Maratonok történetében.

Az ideális időjárási körülmények között zajlott versenyen a második Amos Kipruto (KEN) lett 2:06:23-as idővel, a harmadik Wilson Kipsang (KEN) 2:06:48-cal.

A női versenyben kisebb meglepetésre a címvédő Gladys Cherono (KEN) 2:18:11 pályacsúccsal nyert, a 2018-as év legjobb női maratoni idejét futva. Cherono ezzel minden idők negyedik leggyrosabb női maratonistája lett. A táv történetében először fordult elő, hogy három futónő is 2:19 alatt teljesítse a távot. A második helyezett Ruti Aga (ETH) lett 2:18:34-gyel, a harmadik Tiurnesh Dibaba 2:18:55-tel.

A verseny más szempontból is a rekordokról szólt, először fordult elő, hogy 40 ezer fölé kúszott a célba érkezők száma, összesen 40.775-en teljesítették a maratoni távot Berlinben.